טיפים

כסף לא צומח על העצים

טיפים לניהול תקציב המשפחה

בדומה למנהלי חברות וארגונים כך גם משקי בית עומדים בפני החלטות כלכליות וכספיות, כגון: הגדלת הכנסות, לקיחת הלוואות, השקעות לעתיד, השקעות בהווה, צמצום הוצאות, ועוד.

"חוכמת" הניהול והשליטה בתקציב המשפחה היא הכרת העובדות והנתונים.

האם אתם יודעים כמה אתם מרווחים וכמה אתם מוציאים?

האם אתם יודעים כמה הלוואת (מכל סוג) יש לכם, כמה התשלומים החודשיים ומתי הם מסתיימים? האם יש לכם חסכונות לטווח קצר? לגיל פרישה?

אחת לשנה עליכם לשבת ולוודא שיש בידכם תשובה ברורה ואמיתית על שאלות אלה.  שליטה ובקרה אמיתיים של כל ההוצאות יראו לכם להיכן "נוזל" ו"נעלם" הכסף ותוכלו להחליט האם זה מתאים לכם או לא.

להלן כמה "טיפים" שיעזרו לכם לקבל את ההחלטות הפיננסיות הנכונות ברגעים הנכונים:

טיפים כלליים:

הכלל הבסיסי הוא: אל תוציאו יותר ממה שאתם מרוויחים. אלא אם כן יש לכך סיבה כלכלית טובה וברור לכם איך ומתי תחזירו את  כל הסכום שלוויתם בתוספת ריבית. כן, גם "אוברדראפט" או "מסגרת" הם הלוואה שצריך להחזיר.

ההכנסות שלכם אמורות לשלם בכל חודש את ההוצאות האלה:

החזר הלוואות, חסכון לטווח ארוך, חסכון לזמן קצר, הוצאות מחיה.

פירוש הדבר שאתם יכולים להוציא על מחיה רק מה שנשאר אחרי שהחזרתם הלוואות והפרשתם כסף לחסכון! אם תוציאו יותר, תגדילו את החוב ותקלעו לסחרור ולמשבר משום שהלוואות צריך להחזיר!

תכננו מראש ולעתיד – תכננו הכול. בתחום תקציב המשפחה אין הרבה דברים ממש לא צפויים. ואם יהיו – בשביל זה אתם חייבים חסכון!

חלקו את ההוצאות שלכם לקבועות (שכר דירה, משכנתא, שכר לימוד, ארנונה) ומשתנות (אוכל, טלפון סלולרי, הלבשה, קוסמטיקה, בילויים). חסכון יבוא בדרך כלל מקיצוץ בהוצאות המשתנות. חישבו גם על הבלתי צפוי (הוצאה לא מתוכננת) שעלול להתרחש, ושימרו בצד סך של כ-10% מהמשכורת לכיסוי הוצאות אלו.

אל תתמכרו לפריסת תשלומים – פריסת התשלומים גורמת לאשליה ולריבוי נוסף של קניות והוצאות. אם ניתן – קנו במזומן. אם כבר פורסים הוצאות, אז רק במקרה של הוצאות גדולות וחד-פעמיות, כגון קניית מוצרי חשמל. יש לקחת בחשבון את התשלומים העתידיים בתכנון ההוצאות לחודשים הקרובים.


"טיפים" בתחום הבנקאות:

תמיד נהלו משא ומתן עם פקיד הבנק שלכם על סכום הריביות והעמלות שאתם משלמים בבנק. אל תהססו לאיים בעזיבה ואף לעזוב את הסניף. הרבה בנקים מחפשים לקוחות חדשים בכל יום. נהלו משא ומתן עם הבנק החדש על כל העמלות ודאגו שישלם את כל עלויות המעבר, אם יש עלויות כאלה

פרעון נוח יחסית של הלוואות מעיקות אפשר לבצע באמצעות איחוד הלוואות קיימות להלוואה אחת ארוכה יחסית – כך תשלמו סכומים יותר קטנים ובהפרש תיצרו חסכון לטווח קצר שימנע מכם להכנס לאוברדראפט בגלל הוצאה לא צפויה. בידקו מקורות אפשריים להלוואות זולות יותר. אל תחזיקו מספר הלוואות שונות במקומות שונים עם מועדי חיוב שונים.

נסו לאחד חשבונות של בני זוג ושותפים לצורך הוזלת עלויות אחזקת החשבון ושיפור השליטה בנתונים.

צמצמו את מספרם של כרטיסי האשראי. אפשר להסתפק באחד. כרטיסים המחולקים בחינם לרוב עולים יותר. לכל כרטיס עלות חודשית, עלות חידוש וביטוח ועלות של קושי לעקוב אחרי החיובים השונים (בלגן=בזבוז)

בצעו פעילות בנקאית בחשבון האישי שלכם דרך האינטרנט. כך תשלטו בנתונים בזמן אמת, תחסכו עמלות וכאב ראש.

עקבו אחרי חיובי כרטיסי האשראי באמצעות האינטרנט.

"טיפים" לתחום הקניות:

תמיד, אבל תמיד כשאתם הולכים לקניות – לכו עם רשימה מסודרת שהוכנה מבעוד מועד וקנו מה שרשום ולא יותר.

אסור ללכת רעבים או עצובים או כועסים לקניות. זה מעצים את החשק ואת הרצון לקנות עוד.

נסו לצאת לקניות לבד, בלי הילדים. הימנעו מהסיטואציה של  "אמא, תקני לי". לכם קשה לעמוד בפיתויים – לילדים עוד יותר קשה. קחו שמרטף – הקניות יתבצעו יותר בזול ויותר מהר.

בידקו היטב את המחירים של מבצעים, הוזלות, 1+1 וכדומה. הרבה פעמים זה יותר יקר ולא נחוץ. קנו רק מה שאתם צורכים בטווח הקרוב. אל תהפכו את הבית למחסן.

אל תשלמו את מלוא הסכום על מוצרים יקרים, כגון מוצרי חשמל. שלמו עד כרבע מהסכום בשלב ההזמנה, ואת השאר – עם קבלת הסחורה.

"טיפים" בתחום התקשורת הביתית:

תקשורת – בדקו ממה מורכב החשבון. האם אתם משתמשים בכל מה שמחייבים אתכם? שיקלו לבטל תוספות לא נחוצות או יקרות, כמו שיחת ועידה.

בדקו הצעות מכמה חברות תקשורת וקבלו את ההצעה הזולה ביותר. האפשרויות רבות ומגוונות. חשוב לבדוק ולהתאים את החבילה הנרכשת לשימוש האמיתי שלכם – כמה מדברים מהבית, כמה מהבית, למי מדברים: לנייח או לנייד, באיזה שעות ובאיזה ימים מדברים. האם אפשר לשלב גם תשלום עבור קישור לאינטרנט. הסכימו לחבילות הכוללות כל מיני שירותים  רק לאחר שבדקתם את נתוני הצריכה האמיתיים שלכם בחשבוניות קודמות.

העדיפו שיחות מטלפון נייח לנייח, ואם אי אפשר – דברו מבזק לסלולרי. בדרך כלל זה עולה פחות.

טלויזיה – כבלים – לווין  האם אתם באמת צופים בכל הערוצים שקניתם? אולי אפשר לשלם פחות אם משנים את חבילת הערוצים. יש אפשרות לרכוש טלויזיה עם ממיר בעלות חד פעמית של 200-400 ₪  ולקלוט ערוצים בסיסיים (1,2,33,9, 10) בחינם .

אינטרנט – התאימו את מהירות פס הגלישה לפס הנמוך הנחוץ לכם ובהתאם לרוחב הפס שמסופק לכם על ידי ספק התשתית (בזק, הוט). אין סיבה למהירות שיא אם אינכם זקוקים לגלישה מהירה או אם התשתית לא מאפשרת ניצול של רוחב הפס שמציע ספק האינטרנט.

חיפוש באתר

צרו עמי קשר

 

cforms contact form by delicious:days

כסף לא צומח על העצים

פרסומים אחרונים